Черната ряпа е зелечук, познат на хората отпреди 3000 години. В началото са я отглеждали в Китай , Япония. После идва и в Европа, но тук са създадени по изкуствен път много нейни видове.
Кога започват у нас да се отглеждат- не е известно, но на стенопис в Боянската църква от XIIIв. има изобразени комат хляб, чеснов лук и РЯПА. В миналото у нас са я определяли като храна за бедните, но в наши дни с развитието на науката, която докзва нейното богато съдържание на витамин С, етерични масла и антимикробно действие на лютите видове, тя се превръща в особено ценна храна и източник на илачи срещу различни заболявания.
Диетолозите съветват дамите, които искат да имат стройни фигури да включат този зеленчук в своето хранене.
Как да си направи вкусна салата от ряпа:
Японска рецепта:
сурова настъргана ряпа,
соев сос с малко(по възможност кафява)захар и сусам
сусамено олио- 3-4 капки.
Ако пък обичате люто, ръснете и малко чили.
Българска рецепта:
настъргана ряпа и моркови- на едрото
зехтин
или лимонов сок
магданоз или целина
Сокът от ряпа има особено лечебно действие срещу кашлица, а действаи успокояващо на нервната система. За да си направите сок, има различни начини.
Стара българска рецепта:
една ряпата
режете като капаче горната част
издълбавате дупка във вътрешноатта
запълвате дупката с мед или пудра захар
Оставяте ряпата на тъмно и хладно място-хладилник.
След няколко часа дупката ще се е напълнила със сок, който има лечебни свойства. Приемайте сока по една супена лъжица през няколко часа. Ако медът или пудрата захар са намалели, напълнете отново и ряпата ще продължи да отделя сок.
Сок може да получите и ако изцедите ряпата с мощна сокоизтисквачка. Добавте меди и консумирайте.
Имайте предвид, че от една средно голяма ряпа се получава една чаша сок. Ако той седи повече от три часа, губи лечебните си качества, така че изцедете само толкова, колкото ви е необходимо (например една трета от ряпата
А пък аз обожавам към малката ракийка да си добавя малка салтка от ряпа.
Наздраве!