Сиренето е храна, която трябва да бъде на трапезата всеки ден. То е различни видове и всеки вид има своето място в храненето.
Предлагам на вашето внимание топ 10 на най-вкусните сирена в света:
1. Моцарела – вкусено и леко сирене родом от Италия. Традиционно го приготвеняли от биволско мляко, но днес се прави краве мляко. То е на бели топки с малък диаметър, накиснати в слаба саламура.
Продуктът е мек и много нежен, приятен на вкус. При приготвянето на този сирене млякото първи ферментира и след това се съсирваПосле се загрява и после се потапя в гореща вода . . От готовата смес се оформят топки и се поствят в специален разтвор. Но моцарела няма голяма трайност и трябва бързо да се консумира. Често го поставят в салати.
2. Маскрапоне. Това сирене прилича повече на нежна кремообразна извара или дори кисело мляко. Вкусът му е лек, малко сладникав. Консистенцията на продукта е по-скоро като извара.
Родината на този продукт е Италия (в тази страна, като цяло правят невероятно вкусни сирена). Приготвя се от мляко с голяма масленост. От него често се приготвя десерти, най-популярния от които – тирамису.
3. Бри – нежно и меко сирене от краве мляко, родом от Франция. По-рано то е било достъпен само за крале и богаташи, но днес може да се опита от всеки.Прилича на блат на торта, покрит с бяла благородна плесен, която прилича на бяло кадифе. Има аромат на амоняк.Консистенцията на Бри напомня на крема сирене.Бри се смята за универсален сирене, тъй като добре се съчетава с различни напитки и храни.
4. В списъка е включена Пармезан . Това сирене зреене дълго . Някои смятат, че рецептата е измислена от монаси, живели в 1200 година. Сиренето е толкова силен, че при рязане може да се рушат. Технологията му за изработване е сложна , а процеса на узряване е много продължителен. За производството на 1 килограм сирене обикновено отива около 16 литра мляко, а съзряването може да продължи от една до три години.
В Италия има специални хора, които определят зрелостта на пармезана с помощта специални уреди.
5. Камбоцола . Родината на продукта е Германия. Като цяло, това е немски сирене с плесен, който съчетава в себе си качествона италианско сирене Горгонцола и френски Камамбера (поява се чрез свързване на имената на тези две разновидности). Такъв продукт е създаден от германски компании в 70-те години на миналия век. За производството на това сирене се използва специално подготвен мухъл, а мекотата и нежността на консистенция се постига чрез добавяне на сметана. В крайна сметка се оказва леко и вкусно сирене .
6. Камембер – нежено френско сирене с пухкава бяла коричка от плесен. Приготвя от пълномаслено мляко. За съсирване се използва сирище.
В процеса масата трябва периодично да се разбърква. След това се поставя във форма и по специален начин се изсушава , а след това се осолява. След това сиренето зрее в определени условия до пълна готовност.
7. Дор блу – синьо сирене с плесен родом от Германия. Дълго време такова сирене е почти единствен по рода си. Рецептата е разработена специално за любителите на мярката остри и пикантни сирена. Самият състав и функции за готвене все още се държи в тайна, но е известно, че се използват специални мухъл, а също и краве мляко. Най-добре този вид сирене се съчетава с грозде и орехи. Ако на масата има няколко разновидности сирене консумирайте Дор блу по-добре най-накрая.
8. Горгонцола . Познайте откъде е родом? От Италия. Отличава се остър и пикантен вкус. Отнася се към синьото сирене с плесен.
За производството се използват краве мляко, което се добавят гъбички и специални ензими. По време на целия процес на узряване, за който са необходими от 2 до 4 месеца, сиренето се поставя в специални метални пръти, осигуряващи достъп на кислород, който е необходим за живот на гъбичките.
9. Тет де Муан . Името на това сирене се превежда като “главата на монаха”. И именно монасите са първите, които правят този продукт. Родното място на сиренето – Швейцария и е изключителен скъпо. За производството се използва краве мляко. Зреенето му е не по-малко от 70-80 дни във влажни мазета и в съдове от смърчови дъски. В процеса се доавят солен разтвор и специални бактерии. В крайна сметка се получава сирене с жълт цвят, плътна консистенция и кафява коричка.
10. Рокфор. Такова сирене се отнася към сините сортове и се произвежда във Франция. Първоначално този продукт е приготвен от овче мляко, но днес се използва и краве. Една важна особеност – съзряван в дъбови съдове във варовик и при условия на достатъчна вентилация.
Е, тези сирене са определени за най-добри в света. Кои познавате и кои харесвате?- въпрос на вкус…