Жена била на смъртно легло. Изведнъж почувствала, че душата й се отделя от тялото, извисява се в небесата и се озовава пред духовете на своите предци. Тогава чула силен глас, който я попитал:
– Коя си ти?
– Аз съм жената на кмета – отговорила тя.
– Не те питам кой е твоят мъж. Отговори коя си ти!
– Аз съм майка на четири деца. И съм учителка в местното училище.
– Нима те попитах колко деца имаш или къде работиш? – казал гласът и продължил да й задава въпроси, докато накрая тя казала:
– Аз съм една жена, която всяка сутрин се събужда, за да помага на своето семейство и да учи децата в училище.
След това тя се върнала в своето тяло и болестта й наскоро била излекувана. Жената открила своя икигай.
Икигай е японска дума, чието съдържание крие тайната за дълъг живот. Обяснена, думата означава: причината, която те вдига от леглото всяка сутрин; усещането да си щазстлив, когато си зает; желанието, което ти носи радост и удоволствие… Всичко това са причини, които правят човека жив и обяснават защо живеят дълго, особено на островите Окинава – едно от местата с най-много дълголетници в целия свят. От там произхожда и тайнствената дума икигай. Думата присъства в японския език минимум отпреди седем века.
И европейцките си задават въпроса : Какъв е смисълът на живота?
И докато за тях отговорът се крие в умствената работа или различни духовни търсения, то за японците отговорът е друг: Човешкият живот е смислен, когато е в полза на някой друг или принос към нещо важно. Икигай е онова, което те изпълва с удовлетворение и радост, което те кара да забравиш за времето, което придава смисъл и пълнота на всеки твой ден. Но в същото време е от полза за другите, за света около теб.
По тази обикновена схема можеда прецените постигнали ли сте своя икигай.
Казват, че големите хора на нашето време, станали известни на всички и допринесли за развитието на човечеството всъщност са намерили първо своя икигай.
Стив Джобс е споделил: „Вече 33 години се поглеждам в огледалото всяка сутрин и се питам: “Ако днес е последният ден от живота ми, искам ли да правя това, което ще правя днес?” Когато отговорът беше “не” няколко дни поред, знаех, че е време за промяна.”
А на Уилбър и Орвил Райт, пионерите в авиацията, които позволиха на човечеството да полети, принадлежат думите: „Едва дочаквахме утрото, за да се захванем за работа.“
Японците казват: Всеки човек има своя икигай. Някои са го открили и го осъзнават, други го носят в себе си, но все още го търсят. Икигай се крие вътре у всеки човек, но се нуждае от търпеливо самопознание, а когато е открит, тогава остава само да се подхранва ден след ден, придавайки смисъл на съществуването на човека. Тогава и най-обикновената задача се превръща в щастливо сливане!
Икигай е пътят към дълъг и смислен живот. Икигай е спокойствие и удовлетворение, чувство за значимост, оптимизъм и радост.
Предизвикани от тази тайна на японското дълголетие двама испански писатели посетили остров Окинава . Те се запознали с местните дълголетни. Разговаряли с тях и ето до какви изводи стигнали.
Няколко факта от живота най- старите японци:
– 100% от интервюираните дълголетници притежават собствена градина, а повечето от тях – цели полета с насаждения от чай, шикуваса, манго и др.
– Всички принадлежат към някоя местна общност. В нея се чувстват обичани, като част от едно семейство.
– Празнуват много, дори по дребни поводи. Музиката, песните и танците са основна част от ежедневието им.
– Имат важна мисия в живота, дори не само една. Определили са своя икигай, но не го приемат твърде сериозно. Това, с което се занимават, им носи наслаждение и релаксация.
– Много са горди с традициите си и с местната култура.
– Сякаш са пристрастени към всичко, което правят, колкото и маловажно да изглежда то.
– Йуимаару, което може да се преведе като „дух на взаимно сътрудничество“, е твърдо залегнал в сърцата на местните. Те си помагат не само за земеделската работа като събирането на реколтата от захарна тръстика или сеенето на ориз, а и когато строят къщите си или търсят доброволци за обществени дела.
– Винаги са заети, но със задачи от най-различно естество – това им помага да се отпускат. Там не може да се срещне нито един дядо, седнал на пейка, без да прави нищо. Вечно се движат насам-натам – ходят на караоке, на сбирки на съседите или на следващия мач по гетбол.
Е, така се постига равновесие, смисъл на човешките дни и дълголетие според японците, нарекли радостта от живота с една дума: икигай !
/ по материали от масовия печат и електронни медии /